Jak ma to miejsce w zdecydowanej większości przypadków tak też w przypadku numizmatyki, każda nowa osoba jest zazwyczaj, potocznie mówiąc „zielona”. Taka osoba nie wie, gdzie szukać i w jaki sposób rozpoznawać zbiory, które są wartościowe, a które nie. Dlatego też, swoją przygodę z kolekcjonowaniem monet warto rozpocząć od poczytania na ten temat i poszerzenia własnej wiedzy numizmatycznej. Warto w tym celu zakupić lub wypożyczyć w bibliotece kilka książek dotyczących różnych rodzajów monet oraz banknotów gdyż i te bardzo często towarzysza wielu osobom kolekcjonującym monety. Można będzie dzięki temu poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Zdobędziemy potrzebne informacje, które ułatwią nam bez wątpienia poszukiwanie moment i odsiewanie przysłowiowego ziarna od plew. Dzięki temu, w Twojej kolekcji będą znajdowały się jedynie wartościowe i unikatowe momenty, a nie takie egzemplarze, które ma każdy kolekcjoner. Będzie to stanowiło o dużej wartości kolekcji.

stara moneta

Koniecznie należy również wyszukać miejsca, w których można takie momenty nabywać jak np. numizmatycy w Inowrocławiu, Olsztynie czy Brodnicy. Dzięki temu, będziemy wiedzieli, jakie miejsca obserwować, aby wypatrywać unikatowych moment zwiększających wartość danej kolekcji. Warto wybrać kilka miejsc do obserwacji ułatwi to nam szybkość wynajdowania cennych okazów i lepszą możliwość zakupu. Zwiększony zostaje także wariant cenowy. Mając dostęp do kilku miejsc możemy przyjrzeć się, w jakiej cenie są oferowane dane monety w każdym z nich. Dzięki temu, kolekcja moment stale będzie się mogła poszerzać o nowe i coraz bardziej ciekawe i wartościowe egzemplarze. Ważne jest, aby obserwować zarówno polski, jak i zagraniczny rynek. Oczywiście, wiadomo, że na początku będziemy skupiali się jedynie na polskim rynku. Jednak z czasem warto wdrażać się również w zagraniczne rynki. Tam właśnie znajdują się najbardziej rzadkie monety, które będą w stanie wzbogacić w niezwykły sposób naszą kolekcję. Pozwoli to zapewnić posiadanie zbioru wyjątkowe i pod wieloma względami niepowtarzalnego. Będą nam go zazdrościli inni kolekcjonerzy.

stara moneta

Ważne jest również, aby rozpoczynając kolekcjonowanie moment dokładnie określić, jakie momenty chcemy zbierać. Nie możemy zbierać wszystkich. Mijało się to będzie z celem, ponieważ nasza kolekcja nie będzie wtedy spójna. Warto zdecydować się albo na konkretny rodzaj monet, albo na okres, z którego pochodzą. Dzięki temu, będziemy w stanie nieco zawężać obszar poszukiwań. Pozwoli to na stworzenie wyjątkowej pod każdym względem kolekcji, która na pewno przyniesie nam wiele korzyści i dumy. Warto na takie rozwiązanie się zdecydować, a na pewno można będzie się cieszyć z posiadanej pasji.