Składki ubezpieczeniowe w wariancie OC i AC co rusz pną się w górę. Najbardziej odczuwalne wzrosty dotyczą kierowców młodych, czyli na ogół tych, którzy nie mają jeszcze dostatecznego doświadczenia za kółkiem. W mechanizmie tym jest metoda, bowiem badania statystyczne ukazują, iż 7/10 kolizji oraz wypadków odbywa się z udziałem osób przed 30 rokiem życia. Pokrzywdzeni mogą czuć się z kolei ci, którzy pomimo młodego wieku za kółkiem czują się pewnie przestrzegając przepisów, zaś zasada ograniczonego zaufania na drogach nie jest im obca. To właśnie z myślą o tych osobach prezentujemy dziś metody na obniżenie tytułowej składki ubezpieczeniowej.

Drastyczne odsetki

Opłacenie jednorazowej polisy jest korzyścią ekonomiczną pomimo faktu, że nasz portfel może to boleśnie odczuć. Niestety zakłady ubezpieczeń w przeciwieństwie do sklepów z meblami nie oferują rat na poziomie 0%, choć możliwość rozłożenia płatności istnieje. Najczęściej taka formuła opiewa w dwie, cztery, a nawet dwanaście rat – im większa ich liczba, tym drastyczniejsze odsetki. Poczytaj również: https://comparic.pl/rekordowy-2017-grupy-pzu-zysk-netto-przekroczyl-1-mld-zl/

Wybór ubezpieczeń

Biorąc pod uwagę fakt, iż samochód osób młodych nie należy do najnowszych, warto rozważyć, czy potrzeba wykupu pełnego pakietu AC jest niezbędna. Współczesne marki oferują wybór ubezpieczeń od poszczególnych ryzyk (np. kradzieży, żywiołów, szkody całkowitej). Z jednej strony ubezpieczenie kompleksowe może nas słono kosztować, z drugiej koszta mogą te być ograniczone, choć obarczone jest to swego rodzaju ryzykiem.

Pakiet z udziałem własnym

Pozostając przy wariancie AC należy wspomnieć o jeszcze jednym kazusie. Otóż istnieje możliwość wyboru pakietu z udziałem własnym. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że za potencjalne szkody zapłacimy z własnej kieszeni. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju szkody, która ma związek z określoną wysokością zapłaty za naprawę, co nie zmienia faktu, że jest to racjonalna metoda na obniżenie składki ubezpieczeniowej.

Zabezpieczenie pojazdu

Wypełniając formularz ubezpieczeniowy z pewnością każdy trafił na wybór miejsca parkowania oraz dodatkowe elementy zabezpieczające pojazd. Warto podkreślić, że oznajmienie o parkowaniu auta w obrębie terenu zamkniętego nocą (najlepiej garażu, bądź parkingu strzeżonego) o ile sytuacja ta jest zgodna z prawdą walnie przyczyni się do zredukowania kwoty składkowej. Podobnie rzecz się ma z wdrożeniem zabezpieczeń dodatkowych, takich jak chociażby alarm, czy też blokada skrzyni biegów.

Aplikacje mobilne

Korzystając z aplikacji mobilnych możemy zdecydować się na formę zastosowania telematyki. Jest to system weryfikacyjny dotyczący jazdy. Ma on związek z kryteriami takimi jak prędkość, przyspieszenie i proces hamowania. Owe czynniki poddawane są ocenie przez wspomnianą aplikację, a pozytywna weryfikacja przyczyni się do redukcji kosztów składki przy potencjalnym – kolejnym wykupie.