Współczesne antyki to przedmioty, które zdaniem większości dzisiejszych kolekcjonerów, pochodzą sprzed końca drugiej wojny światowej. Antyki utożsamiane są z oryginalnymi przedmiotami z określonej epoki. Prawo handlowe definicją tą określa, iż antykiem jest przedmiot, którego wiek przekracza ponad sto lat. Wszystkie antyki, zatem to bardzo stare przedmioty, które posiadają wartość zabytkową. W wielu przypadkach mówi się także, że przedmioty te posiadają duszę. Do antyków zaliczamy między innymi różnego rodzaju przedmioty sztuki użytkowej: meble, szklane naczynia, porcelana, lampy, abażury, zegary, książki.

 

Oryginalność antyku

 

Jeżeli pragniemy żeby nasz antyk był jak najbardziej wartościowy, decydując się na jego zakup musimy przede wszystkim skupić się na jego autentyczności i pełnej oryginalności materiału i wizerunku. Zdarza się, bowiem że w wielu przypadkach trafimy na imitację antyku, który jest jedynie bardzo dobrze stylizowany na stary przedmiot.  Decydującą rolę odgrywa tutaj oczywiście konkretna wiedza nabywcy. Jeśli nie jesteśmy pewni swojego wyboru, można zawsze skorzystać z fachowej porady eksperta – rzeczoznawcy. Jedną z ważnych cech świadczących o wieku danego eksponatu, jest jego stopień zużycia. Kupując daną rzecz uchodząca czy też mająca uchodzić za antyk warto obejrzeć ją na własne oczy, ponieważ dokonując zakupu w sieci, nie zobaczymy wszystkich mankamentów oraz detali, które mogą świadczyć o autentyczności lub falsyfikacie. Cena antyku wzrasta jeśli związana jest z nim szczególna historia, zdarzenie czy też jakaś bardzo znana osoba. Antyki są przedmiotami niepowtarzalnymi i jedynymi w swoim rodzaju, gdyż zazwyczaj nie znajdziemy drugiego takiego samego eksponatu.

 

Kolekcjonerzy nastawieni na zyski

 

Osoby nastawione na zyski związane ze sprzedażą antyków, kierują się przede wszystkim wartością eksponatu, która uzależniona jest od okresu, z którego on pochodzi, stanu w jakim się znajduje oraz jego unikalności. Niewątpliwie musimy wziąć pod uwagę koszty zakupu oraz koszty związane z ewentualna renowacją, która niewątpliwie może sporo kosztować.

Osoby nastawione na zysk kupują najchętniej antyki z poniższych kategorii:

– meble i przedmioty użytkowe wykonywane przez znane manufaktury,

– wyroby ze srebra i złota np. medale, odznaczenia, monety,

– obrazy znanych twórców,

– stare książki, najczęściej ręcznie oprawiane,

– biżuteria,

– wytwory ceramiczne, naczynia użytkowe,

– różne zegary,

– lustra z pięknymi rzeźbionymi oprawami,

-różnego rodzaju rękodzieła, np. obrusy, chusteczki.