Wiele osób kolekcjonuje unikalne monety i stare banknoty. Chociaż ich realna wartość bywa czasem niewielka to jednak dla ich posiadaczy może być ona wręcz bezcenna, zwłaszcza jeśli wiąże się to w jakiś sposób bezpośrednio z ich rodzinną historią. Takie przedmioty często przekazywane są z pokolenia na pokolenie niosąc ze sobą pewna opowieść historyczną. Monety kolekcjonerskie stają się cenniejsze wraz z upływem czasu, dlatego też dość łatwo będzie je również sprzedać.

Osoby, które kolekcjonują monety, skupują je w wielu przeróżnych miejscach. Można nabyć je na pchlich targach, w komisach, czy na różnych aukcjach internetowych. Zdarza się, że kupujemy je za niewielką kwotę, a w rzeczywistości można na ich sprzedaży dużo więcej zyskać. Liczy się tu przede wszystkim wiedza na temat danego okresu z którego pochodzi moneta lub banknot. Oczywiście zdarzają się sytuacje, że niektóre monety warte są kilka lub kilkadziesiąt złotych ale zdarzają się również i takie gdzie wartość jednej monety sięga kilkuset a nawet kilku tysięcy złotych.

Co decyduje o wartości monety?:

– Bardzo ważny jest okres z którego dana moneta pochodzi, czyli jak długo upłynęło od jego emisji.

– Stan w jakim się znajduje, pożądane są monety w bardzo dobrym stanie.

– Pochodzenie monety.

– Precyzji i estetyki wykonania.

– Unikalności numizmatu, sporą wartość będą miały monety, które zostały wyprodukowane w małej liczbie i są trudne do zdobycia.

– Od rodzaju metalu szlachetnego, z którego został wykonany. Zależy czy został wykonany z niego w całości, czy tylko został pokryty nim cienką warstwą.

Jak widać zatem warto więc przed zakupem numizmatu, zorientować się na rynku, jakie produkty są popularne i mają sporą wartość.

Czy numizmatem zawsze jest moneta płatnicza?

Numizmatem kolekcjonerski nie są tylko monety. Oprócz tradycyjnych monet, Narodowy Bank Polski emituje również tak zwane monety kolekcjonerskie. Również Skarbiec Mennicy Polskiej, Skarbnica Narodowa produkują numizmaty np. w formie różnego rodzaju medali. Numizmaty przybierają różną postać, mogą mieć kształty owalne, prostokątne, czy też być przedstawione w formie gwiazdy. Dla podniesienia wartości i estetyki wyglądu zdarza się, że mogą zostać one pokryte cienką warstwą szlachetnego kruszcu np. złota. Kolekcjonowanie monet to nie tylko inwestycja, może to być również po prostu pasja, która cieszy miłośników staroci posiadaniem pięknych przedmiotów, które mogą podziwiać. Nie każdy bowiem widzi w kolekcjonerstwie zysk, tylko możliwość posiadania pięknych przedmiotów.